Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek Yüzme Tekniği

Kelebek yüzme tekniği, yüzme teknikleri içinde öğrenilmesi konusunda belirli zorlukları içinde barındırmaktadır. Ancak doğru adımlar izlenir ve doğru sistemler benimsendiği zaman bu konuda doğru bir öğrenmem sağlanacaktır. Bu teknik aynı zamanda oldukça yeni bir geçmişe sahiptir. 1935 yılı kapsamında öğrenilen bu yüzme tekniği son yıllarda birçok yüzücü tarafından tercih edilmektedir. Kelebek yüzme stili öncelikli olarak bacak hareketlerinin öğrenilmesi ile başlamaktadır.

Aktif hareket, pasif hareket olarak bilinen iki bacak hareketinden oluşmaktadır. Aktif hareket kalça ekleminden yapılmaktadır. Dizlerin bükülme anında ise bu nokta çok önemli olmaktadır. Pasif hareket ise bacak düzken gevşek bir şekilde yukarı kaldırmaktadır.

Kelebek yüzme tekniği içinde kol hareketi uygulaması için aktif hareket olarak, 3 bölüm bulunmaktadır. İlk bölüm kolun su içinde bulunması, ikinci bölüm, suyu çekme ve son bölüm ise suyu itme kısmıdır. Kolun suya giriş noktasında eller dışarıya doğru aktarım yapması gerekmektedir. Pasif hareket ise kolun suyu itmesi evresi ile sonlanacak ve vücut ön tarafa doğru gidecektir. Nefes alıp verme tekniği ise bu noktada kelebek yüzme stilinde en önemli kısmı oluşturmaktadır. Dolphin ayak hareketi de bu noktada ön plâna çıkmaktadır. Nefes alma noktasında kolların aktif hareketinin bittiği nokta çok önemlidir.

Kelebek yüzme tekniği dolphin ayak vuruşu ile nefes hareketi olarak uygulanması da oldukça önemli bir nokta oluşturmaktadır. Kelebek yüzme stilinin benimsendiği 1951 yılı itibarîyle Avrupa’ da oldukça yüksek bir ilgi toplamış aynı zamanda uluslar arası yüzme federasyonu tarafından yeni bir stil olarak birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kelebek stilde yüzerken vücudun oldukça gerildiği görülmektedir. Bu nokta kol suya girdikten sonra uzanma söz konusudur. Kelebek stil ile birçok kişi profesyonel anlamda yüksek bir etki yapmaktadır.

Kelebek Yüzme Tekniği Video

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*