Kurbağalama Yüzme Tekniği

Kurbağalama Yüzme Tekniği

Kurbağalama yüzme tekniği, en yavaş olan stillerden biridir. Diğer stillere nazaran daha ağır hareketler ve ilerleme söz konusudur. Yüzücüler için ayak vuruşu itici güç olarak ayak vuruşunu benimsemektedirler. Kurbağalama stilinde bu teknik yoğun olarak kullanıldığı için güçlerinin büyük bir kısmını burada harcayacaklardır. Bu durum ise onların hızlarını düşürecektir. İleri dönük olarak devinimsel hızlarını kaybedecekleri için yorucu bir teknik olmaktadır. Ancak estetik açıdan oldukça hoş bir görüntü sergilemektedir. Günümüzde düz bir vücut pozisyonu için yapılması şart olan bir stil olarak kullanılmaktadır.

Kurbağalama yüzme tekniği, bacak hareketleri için pasif noktası, bacakların omuz genişliğinde açılması ile ilk adımı atmaktadır. Daha sonra dizlerin hafifçe bükümü ve kalça kısmına doğru çekilmesi gerekecektir. Bu noktada topukların mutlaka kalçaya kadar gelmesi gereklidir. Bunun nedeni ise ayak tabanlarıyla suyu itme kuvvetinin gerçekleşmesidir. Aktif hareketi ise pasif hareket tamamlanmışken, ayakların dışa doğru çevrilmesi ile ortaya çıkacaktır. Bu noktanın sonunda ise bacakların birleşmesi ve düz bir pozisyona alınması gereklidir. Sonraki hareketin tekrar başlaması adına da kayma pozisyonunda kalınması gereklidir.

Kurbağalama yüzme tekniği, aktif kol hareketi için, kollar mutlaka geriye doğru ve düz bir şekilde hareket halini alması gerekecektir. Eller ise dışarı doğru kendini aktif bir şekilde bırakmalıdır, burada kolların da dirsek kısmından hafifçe bükülmesi söz konusu olacaktır. Bu hareketin tamamlanması ile birlikte dirseklerin göğüs altında hemen birleşmesi gerekir. Kurbağalama yüzme stilinin pasif kol hareketinde ise kolların omuz hizasına birlikte öne doğru uzanması gerekecektir. Pasif evrenin tamamlanması için mutlaka kolların düz bir hale gelmesi beklenmelidir. Bu stilin teknikleri oldukça zor bir durum halini almaktadır. Ancak estetik açıdan oldukça görsel bir yüzme belirlediği için bir çok yüzücü tercih etmektedir.

Kurbağalama Yüzme Tekniği Video

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*