Sırtüstü Yüzme Tekniği
İstanbul Anadolu yakası özel yüzme kursu

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Yüzme stilleri arasında oldukça farklı bir stil olan sırtüstü yüzme tekniği birçok kişi tarafından ilk olarak 1912 yılındaki olimpiyat oyunlarında izlendi. Burada bu stili ilk kullanan sporcunun yarışı kazanması ile birlikte birçok kişinin de aynı anda dikkatini çekmesine neden olmuştur. Sırt üstü yüzme tekniği için belirli mekanikler bulunmaktadır. Bunun için ilk mekanik kolda gerçekleşmelidir. Suya giriş noktasında ki bu olgu, kolların gergin olmasını gerektirmektedir. Omuz hizasında ve küçük parmak suya girerek aynı hizada devam etmelidir. Bir diğer durum ise kol hareketi için bir yarım daire şeklini alması gerekmektedir.

Sırtüstü yüzme tekniği için ikinci adım ise uzanma ve yakalama kısmıdır. Daha sonra çekiş kısmı gelmektedir. Suyu yakaladıktan hemen sonra su tarafından bir aşağı çekiş söz konusu olacaktır. Bu noktada bel ve sırt hizası da oldukça önemlidir. Suya girdikten sonra aşağı, yukarı ve tekrar aşağı olmak üzere bir süpürme gerçekleşmelidir. Son kısım ise toparlama kısmıdır. Burada omuz ve baş parmak ön plânda olmak üzere sırası ile kullanılmalıdır. Yüzücülerin standart olarak kullanmış oldukları bu stil birçok kişinin başarıyla ulaşması oldukça mümkün olmuştur.

Sırtüstü yüzme tekniği, belin durumuna göre şekil alan bir stildir. Burada bel hiza olarak dik durmalıdır. Bu duruş ayakların oldukça rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Daha sonra ayak çırpma ise parmak uçların gergin bir şekilde duruşu ile mümkün olacaktır. Sırtüstü yüzme stilinde teknik olarak çoğu sporcuyu şaşırtan bir çeviklik bulunmaktadır. İyi bir sırt üstü yüzücü birçok tekniği kullanan diğer sporculara nazaran bir adım önde olacaktır.  Yeni dönem yüzme kurslarında bu stil mutlaka öğretilmektedir. Hız kazanmak ve aktif olmak adına oldukça önemli bir stildir.

Sırtüstü Yüzme Tekniği Video

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*