Yüzme Stillerine Göre İnceleme Yolları

Yüzme Stillerine Göre İnceleme Yolları

Yüzme, vücuttaki bütün kasları çalıştıran bir spor olarak bilinmektedir. Diğer sporlara göre çok daha fazla kalori yaktıran bu spor, fazla kilolarından dolayı spor yapmakta güçlük çekenler için oldukça idealdir.

Kalp kası, iskelet kasları ve istemsiz kasları çalıştırarak güçlendiren yüzme, belirli tekniklerle vücudun belirli bölgelerini daha yoğun olarak çalıştırmaktadır. Bu sebeple bölgesel incelme isteyenler de hangi stilde yüzmenin kendilerine fayda sağlayacağını bilmelidir.

Farklı yüzme stilleri farklı miktarda kalori harcatıyor ve belli kısımlarda incelme, zayıflama görülmesini sağlıyor. Sadece yüzerek bir saatte yaklaşık 500 kalori yakmak mümkün. Karada yapılan sporlardan farklı olarak suda yapılan egzersizler ve yüzmek daha çok kalori yakımı sağlamaktadır.

En Kolayı Serbest Stil

Serbest stil yüzme tekniği, ağırlıklı olarak basen bölgesini çalıştırmaktadır. Kalçanın sıkılaşmasında ve zayıflamasında oldukça etkilidir. Kolay olduğu için uzun süre yüzülebilen bu stilde 1 saat boyunca yüzerek 470 kalori yakılabiliyor.

Çok kolay öğrenilen bu stil, kendi kendilerine yüzmeyi öğrenen herkesin bildiği bir stil olsa da kulaç atarken kolları doğru açıyla kaldırmaya ve el parmaklarının kapalı olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Bir diğer kolay stil ise sırt üstü yüzme stilidir. Özellikle bel ve sırt bölgesindeki kasları çalıştıran bu stille bir saat yüzerek 510 kalori yakımı sağlamak ve sırt bölgesindeki yağlardan kurtulmak da mümkündür.

Kelebek Gibi Uç Kurbağa Gibi Zıpla

Kurbağalama stili yüzmede, ayaklar makas biçiminde, aynı adını aldığı kurbağaların pozisyonunda tutulur ve kollar sık aralıklarla öne doğru uzatılarak yüzme faaliyeti gerçekleşir.

Kurbağalama stilinde itici güç olan bacaklar ve kollar yoğun olarak çalışmaktadır. Bu sebeple, bir saatte 550 kalori yakarken,  üst bacak ve kollarda yağ yakımı ile sıkılaştırıcı ve toparlayıcı etki sağlamaktadır.

Kelebek oldukça zor bir yüzme stili olup, genelde kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir stil değildir. Genellikle profesyonel yüzücüler tarafından tercih edilen stil suda kanat çırpar gibi ilerleyişinden bu adı almaktadır. Bu stilde 1 saat yüzmek mümkün olmamakla birlikte sadece 10 dakika kelebek stilinde yüzmek 100 kalori yaktırmaktadır.

Ayrıca vücudun hemen her bölgesini çalıştırarak vücutta fit bir şekillenme sağlamaktadır. Kondisyonunuz iyiyse bir süre bu stilde yüzmek oldukça yararlı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*